Technika.
MAX SPREAD.
Szersze podbieranie materiału dzięki koncepcji wydajniejszego przepływu materiału.
Dzięki nadążnemu ułożeniu zębów w systemie przepływu masy MAX SPREAD pasza jest zawsze podnoszona poprzecznie do kierunku jazdy. Przy konwencjonalnym ułożeniu zębów pracują one przeciwnie do kierunku jazdy już od połowy strefy podnoszenia i w ten sposób ograniczają prędkość ruchu maszyny w przód. W porównaniu do tej koncepcji zęby systemu MAX SPREAD pracują o 33% dłużej w kierunku jazdy lub poprzecznie do niego. MAX SPREAD pozwala na znaczne zwiększenie prędkości roboczej. A dzięki temu na pracę ze zredukowaną liczbą obrotów.
Delikatne przenoszenie dzięki prostoliniowemu przepływowi materiału.
Ze względu na to, że zęby są zawsze ustawione pod kątem prostym do paszy, mogą się one sprężyście odchylać do tyłu. W porównaniu do systemów konwencjonalnych ma to tę zaletę, że materiał przepływa między wirnikami niemal prostoliniowo. Podczas jego przekazywania powstaje więcej miejsca. To podnosi przepustowość maszyny i umożliwia delikatne traktowanie przetrząsanego materiału. Technika MAX SPREAD umożliwia pracę ze zredukowaną liczbą obrotów podczas zbioru roślin tak bogatych w liście, jak lucerna.
Równomierne rozłożenie dzięki nadążnemu ułożeniu zębów.
Ustawienie palców pod kątem 29,3° ma bardzo pozytywny wpływ także na przekazywanie paszy za maszynę. Podobnie jak nadążne łopatki rozsiewacza nawozów, także zęby rozdzielają paszę szeroko i równo w optymalnym obrazie rozrzutu. Efekt takiego rozrzutu jest wspomagany przez ruch zębów w kierunku sprężyn. Daje to dodatkowy impuls do rozdzielenia materiału na pełną szerokość.
MAX SPREAD – doświadczenia z praktyki.
Firma Multi-Agrar Claußnitz GmbH w środkowosaksońskim Claußnitz gospodaruje na powierzchni łącznej 3100 hektarów użytków zielonych i podczas zbiorów pasz już od 20 lat stawia na maszyny marki CLAAS. Na jej polach używany jest między innymi VOLTO 1100 T wyposażony w system przepływu materiału MAX SPREAD.
Kierownik Michael Polster przywiązuje w pracy szczególną wagę do jakości kiszonki: „Naszym najważniejszym działem produkcji jest bydło mleczne. Hodujemy 1400 krów dojnych i uzyskujemy średnią wydajność roczną 10 000 kilogramów mleka na krowę. W związku z tym jakość podstawowej paszy musi być perfekcyjna.”
„VOLTO 1100 to maszyna udana pod każdym względem. Szczególne wrażenie robi na nas obraz rozrzutu, który jest bardzo czysty i równomierny nawet w przypadku trudnych traw uprawnych i dużych mas paszy. Także przy zwiększonych prędkościach roboczych materiał jest rozrzucany na całą szerokość. Jesteśmy bardzo zadowoleni z VOLTO 1100 – wreszcie znaleźliśmy maszynę, która pomaga nam uzyskać doskonałą jakość paszy”.
Zwiększona produktywność dzięki zoptymalizowanemu przepływowi materiału.
Dzięki systemowi przepływu materiału MAX SPREAD firma CLAAS zasadniczo poprawiła jakość pracy podczas przetrząsania. Ustawienie zębów z przesunięciem o 29,3° pozwoliło na wielostronną optymalizację przepływu. Ma to następujące zalety:
- Poprawiony obraz rozrzutu
- Wyższe robocze prędkości jazdy
- Delikatne obchodzenie się z paszą
MAX SPREAD – przekonuje ekspertów.
„Żaden z jurorów nie przypuszczał, że w tej dojrzałej technice przetrząsania może tkwić jeszcze taki potencjał innowacji. System przepływu materiału MAX SPREAD przekonał jury i dlatego otrzymał przyznawaną za innowacyjność nagrodę ZLF”.
Norbert Bleisteiner, przedstawiciel jury
Komfortowe szczegóły.
Wsparcie. Dzięki niezawodności.
Spokojna i bezpieczna jazda dzięki stabilizatorom CLAAS.
Aby uczynić pracę możliwie komfortową, wszystkie maszyny trzypunktowe są wyposażone w stabilizatory CLAAS (CKL). Dbają one o właściwe nachylenie podczas jazdy po zakrętach oraz skutecznie uniemożliwia wybieganie na zboczach. Za pomocą automatycznego centrowania przy podnoszeniu ciężar jest przenoszony na dolne dźwignie ciągnika. W ten sposób nie tylko odciążona zostaje rama nośna, a maszyna ustabilizowana, lecz również środek ciężkości przenosi się blisko ciągnika.
Pewne prowadzenie przy każdej prędkości.
Duże, superbalonowe opony dbają o pewne dopasowanie do podłoża i jego optymalną ochronę, także przy wysokich prędkościach roboczych. Koła posiadają osłony zabezpieczające przed niepożądanymi owinięciami.
Bardzo dobrze się dopasowuje: opcjonalne koło kopiujące.
Idealne dopasowanie do podłoża, niezależnie od ruchów ciągnika jest bardzo ważne przede wszystkim w terenie pagórkowatym. Dodatkowe koło kopiujące dostępne opcjonalnie perfekcyjnie prowadzi VOLTO po polu a wysokość roboczą ustawia się bez użycia narzędzi. W ten sposób zapobiega się wnikaniu zębów w glebę i eliminuje zanieczyszczenie paszy.
Opatentowany system przenoszenia siły: złącze palcowe PERMALINK.
Przeniesienie napędu przy VOLTO odbywa się poprzez opatentowane złącze palcowe PERMALINK. Jest ono całkowicie bezobsługowe i znakomicie transmituje moc we wszystkich sytuacjach roboczych. Pozwala także na składanie w zakresie do 180°, zapewniając warunki dla kompaktowej pozycji transportowej.
Łatwiejsze przetrząsanie ze stabilnymi ramionami rozrzucającymi.
Podczas pracy najbardziej obciążone są ramiona rozrzucające. Wykonano je z odpornych na skręcenia rur. Ramiona rozrzucające są przykręcone do talerza wirnika i dodatkowo stabilizowane przez pierścień podporowy wyposażony w przegłębienia.
W zależności od modelu VOLTO dysponuje wirnikami o średnicy 1,30 m, 1,50 m lub 1,70 m i odpowiednio do tego posiadają pięć, sześć lub siedem ramion rozrzucających.
Stabilne zęby – dobrze zabezpieczone.
Wszystkie przetrząsacze VOLTO są wyposażone w stabilne zęby. Podwójne zęby każdy z pięcioma zwojami są umieszczone na ramieniu zębów i zamocowane śrubą. W przypadku złamania zabezpieczenie przed utratą zębów zapobiega odpadnięciu zęba.